top of page

Podsumowanie IV kwartału 2022

Ostatni kwartał minionego roku był dla nas pasjonującym okresem. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy szerokiej publiczności demo Forever Skies, które następnie regularnie ulepszaliśmy i rozbudowywaliśmy. Dzięki temu zebraliśmy nie tylko cenny feedback, ale i mocno rozbudowaliśmy współpracę ze społecznością. Warto dodać, że właśnie mija równy rok od revealu gry. Już wówczas byliśmy bardzo zadowoleni z przyjęcia gry i kolejnych wzrostów społeczności, jednak w IV kwartale 2022 roku wzrosty te nabrały nieznanego jeszcze dotąd tempa, a Forever Skies znalazło na 55. miejscu w gronie najbardziej oczekiwanych gier na Seamie. Kwartał ten przyniósł także m.in. istotną decyzję o oknie premierowym dla Forever Skies, podpisanie umowy na biuro oraz liczne rozmowy biznesowe. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń minionych trzech miesięcy.


Steam Next Fest



Zdecydowanie najistotniejszym wydarzeniem początku IV kwartału było przekazanie na ręce graczy dema Forever Skies, które zaprezentowaliśmy w ramach Steam Next Festu. Decyzję tę poprzedziliśmy wcześniejszymi focus testami oraz playtestami, które utwierdziły nas w potencjale przygotowanego materiału oraz zaowocowały istotnym feedbackiem.


Przygotowane demo wprowadzało do gry, pokazując wstępny zarys fabuły oraz zaznajamiając gracza z podstawowymi mechanikami przetrwania, zdobywania surowców oraz rozbudowy i kontroli statku. By jeszcze lepiej wypromować demo opublikowaliśmy nowy trailer oraz dłuższy film, pokazujący kilkudziesięciominutowy gameplay z dema.



Udział w Steam Next Feście okazał się strzałem w dziesiątkę. Demo Forever Skies szybko znalazło się w gronie najpopularniejszych tytułów festiwalu, co przełożyło się na wyraźnie wyższe od oczekiwań statystyki. W demo w sumie zagrało ponad 80 tysięcy graczy, którzy ocenili grę średnio na 8,5/10. Mimo ograniczenia czasowego umieszczonego w demie, rozgrywkę oglądano przez 20 793 godzin tylko w serwisie Twitch i kolejne tysiące godzin na Youtube. Przełożyło się to także na wzrost liczby użytkowników na serwerze discordowym do ponad 3 tysięcy. Poziom 30 tysięcy przekroczyła także liczba followersów na Steam.


Demo doceniła również prasa. Już w związku z samym Steam Next Festem odnotowaliśmy 65 publikacji prasowych na temat Forever Skies. Później, wraz z rozwojem dema, pojawiały się kolejne. Warto szczególnie wspomnieć o GryOnline.pl, które od Forever Skies rozpoczęły tekst Czarne konie 2023 roku - te gry mogą Was zaskoczyć. W gronie najbardziej wyczekiwanych gier Forever Skies umieścił także uznany serwis Rock Paper Shotgun.


Nowy slot premiery trybu early access


Istotny feedback zbierany dzięki testom i premierze dema sprawił, iż korekcie uległy plany związane z trybem early access gry. Przede wszystkim otrzymaliśmy potwierdzenie, że w projekcie drzemie ogromny potencjał. Na podstawie obserwacji wynikających z festiwalu stwierdziliśmy jednak, iż wzbogacenie gry o poszerzoną zawartość na moment premiery early access może istotnie wpłynąć na poziom sprzedaży, co dodatkowo może pozwolić na sprzedaż wczesnego dostępu gry po wyższej, od zakładanej początkowo, cenie. Naszym zdaniem maksymalizuje to szanse na przekucie potencjału tkwiącego w grze na sukces biznesowy trybu early access.



W efekcie w listopadzie ogłosiliśmy decyzję dotyczącą ustanowienia nowego slotu dla premiery gry na pierwsze półrocze 2023 roku. W zamian, dzięki dodatkowemu czasowi, chcemy położyć silniejszy nacisk na rozbudowę naukowego podejścia do przetrwania, wzbogacić możliwość personalizacji sterowca oraz dodać system uszkodzeń. Istotnymi zmianami względem pierwotnego planu będzie także wprowadzenie większej różnorodności świata oraz udostępnienie już na etapie early accessu części świata pod pyłem. Celem jest uzyskanie kilkunastogodzinnej rozgrywki o wyższej jakości.


Dalszy rozwój dema



Kolejne tygodnie IV kwartału przyniosły dalszy rozwój dema. Istotnym krokiem było przygotowanie pierwszych tłumaczeń gry: na języki chiński i polski. Dodatkowo to pierwsze tłumaczenie pozwoliło nam na szersze dotarcie do graczy z Azji m.in. za sprawą udziału w WePlay Expo, czyli największym chińskim wydarzeniu poświęconym grom indie.


W listopadzie także wydłużyliśmy ograniczenie czasowe dema (wciąż jednak odsłaniając jedynie część materiału) oraz dodaliśmy kilka kolejnych usprawnień. Grudzień przyniósł z kolei aktualizację świąteczną ze specjalnym sezonowym mini-questem dla graczy.



W najbliższym czasie planujemy zamknięcie - kolejnymi testami przez społeczność graczy - Milestone’a 5, który mocno rozbudowaliśmy, m.in. o wspomniane demo oraz przede wszystkim o wnioski, jakie spłynęły do nas w ramach feedacku. W nadchodzącym Milestone 6 skupimy się na wyprodukowaniu tzw. release candidate, z którym będziemy chcieli rozpoczynać sprzedaż Forever Skies w trybie early access.


Współpraca ze społecznością



Regularnie dodawane aktualizacje dema pozwalają nam stale pozostawać w kontakcie ze społecznością oraz rozbudowywać grę zgodnie z przyjętą strategią Community Driven Developmentu. Znajduje to także przełożenie na dalszy wzrost liczebności wspomnianej społeczności. Już w listopadzie udało się przekroczyć poziom 250 tys. wishlist, liczba śledzących Forever Skies na Steamie to już ponad 35 tys. osób, z kolei serwer discordowy rozrósł się do 3,4 tys. członków. To właśnie Steam i Discord stanowią dla nas bardzo istotne platformy do współpracy ze społecznością. Przykładowo w IV kwartale, po sukcesie playtestów, stworzyliśmy stałą grupę społecznościowych testerów, którzy pomagają nam usprawniać Forever Skies.


W grudniu przeprowadziliśmy także drugą edycję Dev AMA, czyli spotkania, na którym odpowiadamy na pojawiające się w mediach społecznościowych pytania graczy. To kolejny element budowania więzi z graczami, który naszym zdaniem dobrze się przyjął i zapewne będzie regularnie powtarzany.



Obecnie jesteśmy również na etapie analizowania sensowności przeprowadzenia tradycyjnej kampanii crowdfundingowej. Pomysł ten ma związek z płynącymi z naszej społeczności licznymi zapytaniami o możliwość silniejszego zaangażowania się w projekt. Dostrzegamy tutaj potencjał na pogłębienie więzi z najbardziej entuzjastycznymi graczami, poprzez zastosowanie dodatkowej zawartości, która umożliwi dodanie personalnych elementów w grze oraz zwiększy zaangażowanie społeczności w proces produkcji. Nagrodzenie lojalnych fanów Forever Skies byłoby głównym celem kampanii. Chcemy tutaj wykorzystać doświadczenia członków naszego zespołu, którzy z sukcesem brali już udział w podobnych inicjatywach.


Zespół


Sam zespół także dalej się rozrasta. W pełnym wymiarze do zespołu dołączył Paul Milewski, który jest ekspertem od PR-u, znanym m.in. ze współpracy z Techlandem oraz Untold Tales, oraz z takich tytułów jak Dying Light czy Sherlock Holmes Chapter One. Nawiązanie pełnowymiarowej współpracy z Paulem to finalizacja procesu odejścia od zewnętrznego wsparcia PR-u na rzecz w pełni wewnętrznego pokrycia tego obszaru.


Ważną zmianą jest także fakt, że dzięki dotychczasowej rozbudowie zespół jest w stanie pracować równolegle nad kilkoma milestonami. To istotny krok, który ułatwi nam pracę nad trybem early access, ale także pozwoli myśleć o równoległym rozwoju kolejnych istotnych kamieni milowych zaplanowanych dla Forever Skies, w tym np. trybu kooperacyjnego.



IV kwartał przyniósł także finalizacje poszukiwań długo zapowiadanego biura. Choć jesteśmy zadowoleni z trybu zdalnego, rozwój firmy oraz nowe wyzwania sprawiły, że zdecydowaliśmy się na zbudowanie także naszej stacjonarnej przestrzeni. W nowym roku chcemy łączyć modele zdalny, hybrydowy oraz stacjonarny. Jesteśmy już po podpisaniu umowy oraz remoncie i obecnie wyposażamy biuro w potrzebny sprzęt i meblujemy je. W ciągu najbliższych dni część zespołu produkcyjnego, a także zarząd i administracja zaczną działanie z wrocławskiego biura.


Biznes


Biznesowo był to dla nas kwartał licznych rozmów z potencjalnymi inwestorami. Choć finansowanie trybu early access mamy obecnie zabezpieczone, pracujemy nad zabezpieczeniem budżetu na cały 2023 rok. Oczywiście istotnie wesprzeć powinny go potencjalne przychody z trybu early access Forever Skies, jednak dostrzegamy także wartość w zbudowaniu szerszego zabezpieczenia. Tym bardziej, że sukces dema sprawił, iż zainteresowanie projektem wzrosło, a co za tym idzie zgłaszają się do nas kolejni uznani potencjalni partnerzy biznesowi. Mamy kilka różnych scenariuszy i dołożymy starań, by ewentualny wybór konkretnego rozwiązania odbył się z jak największą korzyścią dla spółki i dotychczasowych inwestorów.



Z rzeczy, którymi już możemy się pochwalić, w IV kwartale podpisaliśmy list dotyczący otrzymania grantu dla Forever Skies z programu Epic MegaGrant. To przyznawany przez jednego z kluczowych w branży graczy - Epic Games - grant dla projektów tworzonych na Unreal Engine, które są szczególnie kreatywne i godne uwagi. Grant niesie dla nas korzyści zarówno finansowe jak i marketingowe.


IV kwartał był także kolejnym, w którym przeprowadziliśmy cokwartalny, otwarty czat inwestorski. Odbył się on 24 listopada i prezentacja z niego dostępna jest na naszej stronie IR-owej. Cieszymy się, że zapoczątkowana w sierpniu inicjatywa powoli staje się tradycją i cieszy się coraz większą frekwencją. Przedstawicieli naszej spółki można było także spotkać na spotkaniach w ramach dziewiątej edycji Gamingu na Giełdzie.



Warto dodać, że w ostatnich miesiącach udało nam się także uczynić kolejny mały krok związany ze strategią spółki - dostarczania poprzez nasze gry nie tylko rozrywki, ale również zachęty do dyskusji na ważne dla ludzkości tematy. W tym kontekście bardzo ucieszył nas fakt, że wizja przyszłości Ziemi zaprezentowana w Forever Skies, została dostrzeżona przez przedstawicieli londyńskiego Science Museum. Spółka podpisała umowę licencyjną, na podstawie której fragment trailera Forever Skies stał się elementem wystawy Sci-Fi: Voyage To The Edge Of Imagination. Wystawa zawiera fragmenty filmów oraz gier, które przedstawiają dystopijną przyszłość ludzkości i pojawi się w ciągu 6 lat w 8 krajach. Udało nam się również przeprowadzić pierwszy charity stream na rzecz fundacji WDC, wspierającej bioróżnorodność i ochronę delfinów oraz wielorybów.


Dziękujemy serdecznie za zapoznanie się z podsumowaniem. Mamy nadzieję, że nowy rok przyniesie wszystkim nam nowe sukcesy. Zapowiada się on bowiem pasjonująco.


Pozdrawiamy i zachęcamy do śledzenia naszej strony IR-owej.

Zespół Far From Home

bottom of page