top of page

Podsumowanie I kwartału 2023

Za nami kwartał, który znacząco zbliżył nas do premiery Forever Skies w trybie early access, zaplanowanej na pierwsze półrocze 2023 roku. Obecnie jesteśmy na ostatniej prostej, dopracowywujemy oraz intensywnie testujemy grę, by mieć pewność, że w momencie premiery będzie prezentowała założony przez nas poziom. W międzyczasie rozpoczęliśmy równoległe prace nad trybem kooperacyjnym i wersją konsolową oraz z sukcesem zrealizowaliśmy kampanię kickstarterową skierowaną do naszej społeczności. Z punktu widzenia finansów zaliczyliśmy kolejny Milestone wynikający z umowy z partnerem biznesowym oraz otrzymaliśmy zapowiadanego Epic MegaGranta. Po więcej szczegółów zapraszamy do poniższego podsumowania I kwartału 2023 roku.W drodze do early accessu


Po bardzo ciepłym przyjęciu dema Forever Skies jesienią 2022 roku oraz decyzji o ustaleniu okna premierowego trybu early access na I półrocze 2023 roku, styczeń upłynął nam nad domykaniem rozszerzonego Milestone’a 5 oraz implementacją feedbacku społeczności uzyskanego dzięki testom oraz publikacji dema. Ostatecznie na przełomie stycznia i lutego 2023 roku zamknęliśmy wspomniany Milestone, co pozwoliło nam przejść do prac produkcyjnych nad buildami-kandydatami do premiery w trybie early access.


Już w lutym rozpoczęliśmy kolejną faza playtestów, której celem była m.in. ocena niepublikowanych w ramach dema elementów gry. Wśród nich są m.in. elementy, które zapowiedzieliśmy jesienią, wyznaczając nowe okno premierowe trybu early access. Na potrzeby testów zbudowane zostały nowe grupy testerów, zarówno bazując na społeczności zgromadzonej wokół Forever Skies, ale także i na zewnętrznej rekrutacji. Następnie zorganizowane zostały również kolejne dogłębne focus testy, przeprowadzane przez zewnętrzną firmę, na grupie sprofilowanych graczy. Od tego momentu, z pewnymi zaplanowanymi przerwami, na bieżąco badamy odbiór gry i implementowanych zmian. Korzystamy tutaj z pozytywnych doświadczeń zdobytych w tym obszarze przy okazji publikacji dema. Wiosenne testy odbywają się jednak na szerszą skalę w związku z wagą wydarzenia, jakie mają wesprzeć - premiery Forever Skies w trybie early access na Steam.Warto dodać, iż już w kwietniu zdecydowaliśmy o wyłączeniu dema Forever Skies, które do tej pory było dostępne na Steamie. Decyzja ta miała związek z faktem, iż demo to wyraźnie odbiegało od obecnego stanu, jaki prezentuje Forever Skies. Dodaliśmy nowe elementy, poprawiliśmy wydajność i bugi oaz dopracowaliśmy główną pętlę gry. Na tę chwilę utrzymywanie dema straciło więc dla nas sens. Nie wykluczamy, że demo wróci, jednak obecnie skupiamy się nad dopracowaniem builda-kandydata, z którym będziemy mogli rozpocząć sprzedaż w trybie early access.


Należy podkreślić, że build na premierę trybu early access nie jest jedyną rzeczą, nad którą pracujemy. Jeszcze w 2022 roku wspominaliśmy o dostosowaniu modelu pracy teamu tak, aby możliwe było równoległe rozwijanie kilku milestone’ów. Przygotowania te oraz odpowiednia rozbudowa zespołu pozwoliły nam na rozpoczęcie jeszcze w styczniu 2023 roku prac nad trybem kooperacyjnym, którego dodanie będzie jednym z najważniejszych momentów rozwoju Forever Skies w ramach early accessu. Wiążemy z tym trybem spore nadzieje, stąd chcieliśmy mieć pewność, że prace nad nim ruszą wystarczająco wcześnie. Dodatkowo otwarcie biura na przełomie 2022 i 2023 roku pozwoliło nam na rozpoczęcie prac nad wersją Forever Skies na konsole obecnej generacji. Ta ma pojawić się wraz z pełną wersją gry, jednak podobnie jak w przypadku trybu kooperacyjnego - liczymy, że wcześniejsze rozpoczęcie prac upłynni rozwijanie Forever Skies w kolejnych miesiącach.


Sukces kampanii kickstarterowejW trakcie I kwartału 2023 roku dostarczyliśmy graczom w mediach społecznościowych materiały, które skupiały się przede wszystkim na pokazywaniu nowego kontentu w grze, przykładowo stacji badawczej, rozbudowy statku, różnorodności lokalizacji, czy soundtracku. Jednocześnie kumulujemy siły i zasoby związane z klasyczną kampanią marketingową i materiałami jej towarzyszącymi na okres tuż przed premierą trybu early access.Bardzo istotnym marketingowym osiągnięciem zanotowanym w omawianym okresie było przeprowadzenie i zamknięcie z sukcesem kampanii kickstarterowej Forever Skies. W jej ramach zebrane zostało 277 tys. zł, czyli blisko trzykrotność zakładanego celu. Warto jednak zaznaczyć, że to nie kwestie finansowe grały tutaj najistotniejszą rolę. Głównym celem kampanii kickstartetowej było dalsze angażowanie społeczności w projekt i odpowiedź na pojawiające się z jej strony zapytania dotyczące m.in. możliwości nabycia unikatowych, bądź personalizowanych elementów w grze. Stąd też nasza kampania była kierowana przede wszystkim do społeczności już wokół gry zgromadzonej. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów, które udało się osiągnąć dzięki tejże kampanii.W “polskim internecie” z kolei spore zasięgi wygenerował wywiad przeprowadzony przez Rocka & Borysa z naszym CEO Andrzejem Blumenfeldem. W trakcie dwugodzinnej rozmowy omawiana była m.in. historia Far From Home i Forever Skies, ale także i bardziej ogólne tematy związane z rynkiem gier. Spotkanie odbyło się w nowym wrocławskim biurze spółki.Warto także wspomnieć o wyróżnieniu, które otrzymaliśmy w lutym. Forever Skies zostało nominowane do Digital Vikings Awards w kategorii najbardziej wyczekiwanej gry indie. Z kolei w najbliższym czasie planujemy pojawić się na konferencji Digital Dragons w Krakowie.


Biznes


Luty przyniósł także wysyłkę do partnera biznesowego nowego materiału, który miał pozwolić na zaliczenie kolejnego, wynikającego z podpisanej w kwietniu 2022 roku umowy Milestone’a. Wspomniany materiał otrzymał pozytywny feedback. co pozwoliło na uruchomienie kolejnej transzy finansowania.W I kwartale 2023 roku na konta Spółki wpłynął także Epic MegaGrant, o którego otrzymaniu informowaliśmy jeszcze w IV kwartale 2022 roku. Warto dodać, że wspomniany Epic MegaGrant to nie tylko korzyści finansowe, ale i biznesowe oraz marketingowe, co dobrze pokazały ostatnie miesiące. W styczniu Forever Skies było bohaterem pierwszego odcinka UE:LFG, nowego formatu twórców należącego do Epic Games Unreal Engine. Cykl ma na celu promowanie studiów i projektów powstających na tym jednym z najpopularniejszych silników do tworzenia gier. Udział w UE:LFG to właśnie jeden z marketingowych efektów otrzymania przez nas Epic MegaGrantu. Z kolei w marcu w trakcie Game Developers Conference (GDC), jednej z najważniejszych branżowych konferencji, demo Forever Skies było prezentowane graczom na stoisku Epic Games. Osoby odwiedzające wydarzenie mogły zagrać w grę oraz otrzymać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące projektu.Jednocześnie wciąż obserwujemy duże zainteresowanie ze strony innych oraz potencjalnie nowych partnerów biznesowych, z którymi stale prowadzimy rozmowy. Jednocześnie na bieżąco analizujemy potencjalnie najkorzystniejsze biznesowo scenariusze dla spółki. Podtrzymujemy także tradycję cokwartalnych czatów inwestorskich. Ostatni miał miejsce 8 marca 2023 roku, a prezentacja z niego dostępna jest na naszej stronie.


Dziękujemy serdecznie za zapoznanie się z podsumowaniem.


Pozdrawiamy i zachęcamy do śledzenia naszej strony IR-owej.

Zespół Far From Home

bottom of page